Wybór dywanu do małego pomieszczenia

Małe pomieszczenie nie jest łatwe do zaaranżowania. Wręcz przeciwnie, wymaga od nas dłuższego zastanowienia się, lepszej wyobraźni i taktycznego podejścia. To samo tyczy się wyboru dywanu. Nie jest łatwo wybrać dywan do niewielkiego wnętrza, wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, by tę decyzję sobie ułatwić.

Dywan w małym pomieszczeniu raczej nie powinien być zachowany w ciemnych barwach. Ciemne barwy zawsze będą optycznie pomniejszać wnętrze, będziemy czuć się w nim przytłoczeni, a przecież nie o taki efekt nam chodzi. Zdecydowanie lepiej będzie zastosować jasne kolory, które wizualnie dodadzą wnętrzu przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się beże, kremy, szarości, pastelowe barwy.

Podobnie sprawy mają się z wzorami. Małe pomieszczenie nieco ogranicza nasze możliwości wyboru. Na pewno nie najlepszym pomysłem będzie wybór kontrastowych, mocnych motywów lub dużych wzorów. Takie detale sprawią, że pokój stanie się chaotyczny, da wrażenie nieuporządkowania. W małym pomieszczeniu zdecydowanie lepiej będzie postawić na gładkie linie, łagodne przejścia między poszczególnymi elementami motywu, nieco rozmyte krawędzie. Taki dywan nie pomniejszy optycznie naszego i tak już małego wnętrza, a jednocześnie nie pozwoli na nudę i monotonię.

Dobra wiadomość jest taka, że mały pokój nie tylko ogranicza, ale też daje nam mnóstwo możliwości. Możemy np. postawić na dywan w niestandardowym kształcie. Nikt nie powiedział przecież, że dywan musi być prostokątny. Może warto rozważyć zakup dywanu okrągłego? Taki dywan umieszczony na środku pokoju będzie stanowił centralny punkt wnętrza.

Posiadając mały pokój musimy wziąć pod uwagę tych kilka zasad, aby zakupiony dywan okazał się dobrym dodatkiem do naszego wnętrza.