Rola dywanu w nowoczesnym wnętrzu

Dywan jest zazwyczaj nieodzownym elementem każdego pomieszczenia. Jaką rolę pełni dywan w nowoczesnym wnętrzu? Najbardziej oczywistą rolą jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Dywan zwykle dobieramy pod kątem kolorystyki czy motywu tak, by pasował do reszty wnętrza, dlatego staje się on spójnym elementem wystroju. Obecnie dostępne na rynku dywany są naprawdę piękne, więc taka ozdoba wnętrza nie umknie niczyjej uwadze. Dywany mogą podkreślać stylistykę wnętrza, stanowić z nią spójną całość lub przeciwnie, stanowić kontrast. Wszystko w zależności od ogólnego wystroju i od gustu klienta.

Dywan w pomieszczeniu pełni jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Ma on też za zadanie chronić nasze stopy przed zimnem. Ogólnie dywan w pokoju ociepla wnętrze, dodaje mu przytulności i komfortu. Znacznie przytulniejsze wydaje nam się wnętrze z miękkim dywanem niż wnętrze z samą podłogą. Oczywiście, jeśli podłoga jest np. drewniana, z pięknie widocznymi słojami, można ją wyeksponować i nie zasłaniać dywanem, w większości jednak przypadków dywan wpływa korzystnie na wygląd podłogi.


W zależności od rodzaju i przeznaczenia wnętrza, dywan może pełnić różne funkcje. W salonie będzie oczywiście dekoracją, jednak w pokoju dziecięcym będzie przede wszystkim miejscem do codziennej zabawy dziecka. To też trzeba brać pod uwagę przy wyborze tego odpowiedniego modelu.

W dużych pomieszczeniach stosujemy dywany, by podzielić większą przestrzeń na kilka mniejszych stref. Np. duży, obszerny salon możemy podzielić na strefę do odpoczynku i do pracy, a najłatwiej zrobić to z zastosowaniem mniejszych dywanów, które umieszcza się w odpowiednich miejscach. To świetny sposób na urozmaicenie wnętrza.

Artykuł przygotowany po konsultacji z Sklep Internetowy Dywany Witek – https://sklep24.dywanywitek.pl/