Jaki kształt i rozmiar dywanu do pomieszczenia?

Od kiedy rynek dywanowy rozrósł się do niezwykłych rozmiarów, wybór nie jest już tak oczywisty. Wybierać możemy nie tylko spośród różnorodnych kolorów, stylów i wzorów, ale także spośród różnych rozmiarów i kształtów. Jaki wybór będzie tym odpowiednim?

To, jaki kształt i rozmiar dywanu będzie odpowiedni do wnętrza jest zależne od metrażu pomieszczenia. Jeśli mówimy o dużym, przestronnym salonie, dywan też będzie prawdopodobnie sporych rozmiarów, choć nie jest to już nieodzowną zasadą. Często jest tak, że w pięknym, przestronnym salonie mamy drewnianą podłogę z widocznymi, wyraźnie zarysowanymi słojami. Wówczas szkoda jest zasłaniać taką podłogę dywanem, lepiej jest zastosować dywan mniejszych rozmiarów, np. na środku pokoju.


Jeżeli nie możemy pochwalić się dużym pomieszczeniem, dywan o dużych rozmiarach nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Może wydawać się przytłaczający, zmniejszać optycznie przestrzeń, czego chcemy przecież uniknąć. Jeśli wnętrze jest przestronne, mamy zdecydowanie większe pole do popisu.

Wiele osób stosuje dywany do wydzielenia kilku mniejszych stref w jednym dużym pomieszczeniu. To dobry sposób, jeżeli w salonie chcemy np. wydzielić miejsce do pracy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych dywaników, które ustawia się w strategicznych miejscach pokoju. Możemy tu poszaleć nie tylko z motywami i kolorami, ale także z kształtem.

W salonie dobrze prezentuje się nie tylko dywan prostokątny, ale także dywany okrągłe lub owalne. Najczęściej umieszcza się je na środku pokoju, pod okrągłym lub owalnym stołem.

Niezależnie od kształtu dywanów musimy pamiętać, że dywany dużych rozmiarów mogą optycznie zmniejszać powierzchnię pokoju, mniejsze dywany natomiast dodają wnętrzom lekkości. Jak widać więc, za pomocą wyboru odpowiedniego dywanu możemy wywołać złudzenie powiększenia lub zmniejszenia salonu czy innego pomieszczenia.