Jakie zalety mają dywany wełniane?

Dywany wełniane są bardzo popularnym rodzajem dywanów stosowanych zarówno w sypialniach, jak i w salonach. Jakie zalety posiadają takie dywany i czy warto w nie inwestować?

Nie od dziś wiadomo, że wełna nie jest materiałem tanim. Mimo to jednak, wciąż przybywa zwolenników dywanów wełnianych. Co sprawia, że są one aż tak popularne? Otóż okazuje się, że dywany wełniane posiadają właściwości, których próżno jest szukać w dywanach syntetycznych.

Wełna posiada zdolność to termoregulacji. Oznacza to, że kiedy jest zimno, dywany wełniane przyjemnie ogrzewają nasze stopy, chroniąc je przed chłodem płynącym z podłogi. Kiedy jednak temperatura rośnie i robi się gorąco, wełna staje się przyjemnie chłodna, co z kolei zapobiega przegrzaniu się. Podobne właściwości dotyczą wilgotności w powietrzu. Kiedy wokół jest bardzo wilgotno, wełna pochłania tę wilgoć i zatrzymuje ją, by w momencie, gdy poziom wilgotności otoczenia stał się zbyt niski, oddać ją do otoczenia. Już sam fakt tych dwóch zalet przemawia za dywanami wełnianymi, bo przecież wiemy, że ani nadmierna, ani niedostateczna wilgotno otoczenia nie jest dla nas zdrowa.

Dywany wełniane cechują się tym, że choć niepozorne, mają spory wpływ na nasze bezpieczeństwo w domu. W jaki sposób? Otóż wełna nie jest materiałem łatwopalnym, dzięki czemu w momencie, gdy na dywan spadłaby iskra, wełna stłumiłaby ją, nie pozwalając na jej rozprzestrzenienie się. Z tego powodu dywany wełniane nierzadko stosowane są we wnętrzach, gdzie znajdują się kominki.

Oprócz niewątpliwych zalet dywanów wełnianych, posiadają one jedną wadę – są zazwyczaj droższe od syntetycznych. Prawdą jest jednak, że warto jest zainwestować w taki dywan, który będzie nam służył przez długie lata i z pewnością nas nie rozczaruje. Dywany wełniane są bardzo trwałe i wytrzymałe. Nawet po wielu latach mogą wyglądać bardzo dobrze i przyciągać wzrok. W gruncie rzeczy mogą przeżyć wiele dywanów syntetycznych, dlatego ich zakup jak najbardziej ma ekonomiczny sens.

Dywany wełniane są dostępne już nie tylko w naturalnych kolorach, ale w szerokiej gamie kolorystycznej, do tego są naprawdę miłe w dotyku i pięknie wyglądają. Warto więc rozważyć zakup takiego dywanu na lata zamiast kupna dywanu syntetycznego, który będziemy musieli wymienić znacznie szybciej.